DWQA Questionsvoturi asociatie & alterare cote indiviza?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Dorim extinderea unui imobil de locuinte.
1) suntem in total 9 proprietari/persoane in imobil, care detin 11 apartamente si 14 locuri de parcare. Prima intrebare: inteleg ca in total, la constituirea asociatiei de proprietari sunt 11+14=25 de voturi ce pot fi exprimate de cei 9 persoane. Adica un proprietar, detine mai multe drepturi de vot pentru ca detine mai multe proprietati(exemplu: 2 apartamente si 2 locuri de parcare).
In cazul acesta, hotararea de infiintare a asociatiei se ia cu 13 voturi PENTRU? (citez din normele de aplicare legea 230/2007: //Asociatiile de proprietari se constituie prin hotararea a cel putin jumatate plus unu din numarul proprietarilor apartamentelor si spatiilor cu alta destinatie decat cea de locuinta din cadrul unui condominiu.//)

2. In urma extinderii cladirii cu inca 4 etaje si implicit a cresterii numarului de proprietari, in mod normal ar trebui modificate toate cotele indiviza ale proprietarilor actuali. In conditiile in care cei care nu si-au dat acordul pt extinderea cladirii nu doresc sa li se modifice cota indiviza din spatiile comune si din teren, am inteles de la cadastru ca acest lucru este posibil: Prin modificarea ‘accelerata’ a cotelor indiviza aferente celor care si-au dat acordul pt extindere. Adica celor care si-au dat acordul li se va diminua cota indiviza mult mai mult, astfel incat sa acopere si ‘nemodificarea’ cotei indiviza pt cei care NU si-au dat acordul. ACEST SCENARIU ESTE CORECT?
Va multumesc

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

1. Conform Legii 230/2007, „Art. 25. – (1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:
a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;”

Prin urmare, sunt 11 voturi, majoritatea necesara trebuind sa fie de 5+1.

2. Conform art. 33 din Legea 7/1996, „3) Prin modificare se intelege orice schimbare privitoare la aspecte tehnice ale imobilului, schimbare care nu afecteaza esenta dreptului care poarta asupra acelui imobil. Modificarea nu se poate face decat la cererea titularului dreptului de proprietate. ” Prin urmare, in situatia in care cei de la Cadastru v-au precizat ca se poate face aceasta modificare la nivelul cartilor funciare, atunci aceasta solutie poate fi viabila. Va recomand totusi sa discutati in amanunt cu acestia despre demersurile Dvs.

Va recomandam [link url=http://www.cjo.ro/urgenta] Consultanta Juridica INDIVIDUALA si URGENTA[/link]