DWQA QuestionsVarsta de pensionare anticipata in cazul medicilor
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua, As dori sa stiu care care este varsta de pensionare anticipata in cazul medicilor. Potrivit Legii sanatatii nr. 95 din 2006, art. 385 alin. 1 -(1)Medicii se pensioneaz? la v?rsta de 65 de ani, indiferent de sex. Potrivit alin. 2 al aceluiasi articol (2)La cerere, medicii se pot pensiona anticipat, la v?rstele prev?zute ?n Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii ?i alte drepturi de asigur?ri sociale, cu modific?rile ?i complet?rile ulterioare, dac? ?ndeplinesc condi?iile de stagiu de cotizare prev?zute ?n lege pentru pensia anticipat? sau pentru pensia anticipat? par?ial?. Mama mea este medic si este nascuta pe 10 iunie 1953. Inteleg ca daca nu ar fi fost medic, in noiembrie 2012 ar fi putut sa iasa la pensie pentru limita de varsta. In conditiile reglementarilor din legea sanatatii ce modalitate are la dispozitie daca vrea sa se pensioneze inainte de implinirea varstei de 65 de ani? Se poate pensiona doar anticipat? Daca da la ce varsta? Varsta prevazuta de de legea pensiilor care ar fi incepand cu 54 de ani in sus(adica cu 5 ani mai inainte de varsta standard de pensionare pentru femei – 59 la anul pentru mama din care scad 5 ani) sau acesti 5 ani se scad din 65 varsta standard de pensionare a medicilor? M-am gandit ca exista si varianta de a o incadra ceva timp pe un post oarecare intr-o societate comerciala astfel ca ultima incadrare sa nu fie cea de medic si sa se aplice legea pensiilor si nu legea sanatatii. dar nu stiu care varianta ar fi mai avantajoasa pentru ea. Sa accepte pensia partiala pana la implinirea varstei de 65 de ani sau sa iasa la pensie pentru limita de varsta. Va multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Va trebuie sa aveti in vedere dispozitiile art. 62-57 din Legea pensiilor nr. 263/2010 pe care o puteti gasi la adresa: http://cjo.ro/aj/files/noua-lege-a-pensiilor.html

Intr-adevar regulile privind pensia anticipata si pensia partial anticipata sunt aplicabile in cazul medicilor insa va trebui sa observati daca mama dvs. se incadreaza in tabelele stabilite de catre lege. Mai mult, va trebui sa aveti in vedere si eventualele perioade care se reduc daca mama dvs. se poate incadra si in acestea.