DWQA QuestionsVanzare imobil/teren ONG ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Ce si cat trebuie sa plateasca un ONG la vanzarea unui imobil si teren pe care il detine din 2001

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In situatia in care vanzarea este o activitate a ONG, atunci va aduc la cunostinta mai intai ca in conformitate cu art. 48 din OG 26/2000, „Art. 48. – Asociatiile, fundatiile si federatiile pot desfasura orice alte activitati economice directe daca acestea au caracter accesoriu si sunt in stransa legatura cu scopul principal al persoanei juridice.”

In ce priveste taxele, acestea privesc cel putin plata impozitului pe tranzactie si plata impozitului pe profit (si eventual taxa de cadastru şi publicitate imobiliară) avand in vedere ca un ONG este o persoana juridica. Cel mai recomandat ar fi totusi sa intrebati si un contabil.