DWQA Questionsuzucapiune
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

buna ziua
ma numesc jalba alina si am si eu o intrebare?
am vazut in noul cod civil ca zice

3 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara!

Intr-adevar uzucapiunea este reglementata diferit in Noul Cod civil, insa va trebui sa ne acordati mai multe detalii.

Cu stima,
Av. Cristian Barcan

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

buna ziua
acum 35 ani am cumparat o casa cu un loc de la un proprietar 350 mp , apoi am mai cumparat inca 150 mp fara acte . vanzatorul la 2 ani dupa ce am cumparat de la el casa si cu locul a vandut restul de teren in suprafata de 500 mp unei alte persoane. Acum cativa ani am inceput un proces de uzucapiune si partaj cu vecinul , ptr ca figuram pe actele lui ca sunt in partaj cu el. Si nu sa rezolvat , pentru ca l-am suspendat, pentru ca el nu avea acte pe teren , la fel avea si el cum am eu pe acte. Terenul nu apartine primariei sau statului ca sa nu se poata uzucapa. Intrebarea mea este daca se poate aplica art. 930 din cod civil , nu am carte funciara, pot sa fac cerere de inscriere in cartea funciara si unde o fac?
daca da , aveti cumva un model
multumesc

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara!

Principial, raspunsul este afirmtiv, inscrierea facandu-se in Cartea funciara. Insa, in principiu, Noul Cod civil se aplica dupa data de 1.11.2011, iar situatia dvs. este nascuta inainte de aceasta data. Va trebui verificat in mod concret toata situatia de fapt de catre un avocat pentru a vi se oferi un raspuns competent.

Cu stima,
Av. Cristian Barcan
avocat@cjo.ro