DWQA Questionsun sfat. multumesc
office@cjo.ro Echipa asked 3 ani ago

nu stiu daca am inteles eu bine. art 327 cod penal spune instanta trece la ascultarea martorilor potrivit art 323 si 325 care se aplica in mod corespunzator. Iar in art 325 spune ca la refuzul declaratiei , instanta dispune citirea declaratiilor pe care acesta le-a dat anterior. deci eu ca martor ma prezint ca sunt obligata conf art 171 al 1 si 2 dar nu ma pot obliga sa le mai dau vreo declaratie conf art 327 si 325 cod penal. este corect sau nu ce am inteles eu ? va multumesc anticipat.

11 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Art. 325 din Codul de procedura penala se intituleaza „Citirea declara?iilor anterioare ale inculpatului”. Prin urmare, in cazul in care ati dat anterior alte declaratii si refuzati darea unor noi declaratii, atunci se vor lua in vedere declaratiile acordate anterior.

In cazul in care mai aveti intrebari legate de aceasta problema, va rugam sa folositi butonul „Adauga alte informatii”.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

multumesc. sa va explic: am ajuns in 2009 sa fiu chemata la dicot in calitate de invinuit si am dat o declaratie apoi in 2010 m-au chemat la o confruntare cu o alta persoana decat cea care m-a amenintat pe mine inainte de inceperea urmariri si dupa, la sfarsitul confruntarii am fost transformata din invinuit in martor. persoana judecata este cel care m-a amenintat pe mine.iar singura mea declaratie are legatura cu persoana care mi-a amenintat familia si pe mine. ca urmare pot folosi art 86 al 1 art 327 si 325?

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

tin sa precizez ca nu vreau sa m-ai am de a face cu persoana respectiva si procesul lui. tin la familia si la viata mea de aceea vreau sfatul d-voastra. multumesc

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In acest caz, daca refuzati acordarea unor noi declaratii, vor trebui avute in vedere declaratiile anterioare, desi sfatul meu este sa acordati aceste declaratii chiar daca le repetati. O abtinere in practica nu este considerata o colaborare si atunci ar putea exista numite dubii.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

buna ziua
d-voastra credeti ca e bine sa vorbesc cu procurorul despre frica mea?
pot sa vad si eu dosarul (avand in vedere ca pe citatie scrie ca il pot consulta)?
sau imi trebuie un avocat pentru asta?
si am inteles bine ca la tribunal se ocupa alt procuror de caz si nu cel care a condus urmarirea? va intreb in cazul in care ar trebui sa vorbesc cu procurorul sa stiu ca care vorbesc.
va multumesc