DWQA Questionstrecerea de la o treapta de salarizare la alta ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Conform Legii invatamantului in baza unei HG am trecut la o alta treapta de salarizare cu trei luni inainte de termenul stabilit prin vechime( ca profesor); urmatoarele trepte s-au calculat de la data stabilita prin trecerea la treapta anterioara adica de la cea redusa, considerand ca este indeplinita perioada pentru trecerea la o noua treapta; se pastreaza acest lucru si cu noua lege, tinand cont ca este un drept castigat prin lege?

3 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform noii legi care inca nu a fost parobata de Parlament,:

„Art.279.
(1) Salarizarea personalului didactic şi de cercetare se face conform legislaţiei în vigoare şi hotărârilor Senatului. ”

Prin urmare, noua lege ar trebui sa tina cont de vechile legislatii.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Ma refer la Legea 128/1997 nu la cea care nu este inca in vigoare. Multumesc

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Conform Art. 49. – (1) Salarizarea personalului didactic de predare din învăţământul preuniversitar se stabileşte
diferenţiat, în raport cu:
a) funcţia şi norma didactică îndeplinită;
b) nivelul studiilor cerute pentru ocuparea funcţiei didactice, potrivit art. 7;
c) gradul didactic;
d) titlul ştiinţific;
e) vechimea recunoscută în învăţământ;
f) calitatea activităţii instructiv-educative;
g) locul şi condiţiile specifice în care se desfăşoară activitatea.

Prin urmare, si aceasta lege are in vedere functia indeplinita.