DWQA Questionsteren strabatut inalta tensiune ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Detin un teren intravilan care este traversat de o linie de inalta tensiune: 20KV. As vrea sa stiu in ce masura pot sa cer despagubire, dezafectarea linie de inalta tensiune sau trecerea ei in subteran.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Legea 13/2007 a energiei electrice prevede ca, in cazul in care pentru realizarea unei capacitati energetice (si retelele electrice sunt capacitati energetice, conform legii) este necesara utilizarea unui teren proprietate privata, titularul autorizatiei de infiintare fie va cumpara terenul de la proprietar, fie poate initia proceduri de expropriere dar in nici un caz nu este acordat prin lege un drept asupra vreunui teren proprietate privata – art.21 alin2.

Potrivit aceluiasi text de lege, proprietarii terenurilor din vecinatatea capacitatilor energetice (in masura in care proprietatea privata este afectata de capacitatea energetica) au dreptul de a fi despagubiti pentru pagubele produse de titularul autorizatiei/licentei (de ex. pentru lucrari de reparatii la un obiectiv energetic titularul de autorizatie/licenta are voie sa treaca prin terenul dvs, sa depoziteze temporar materiale, sa distruga culturile etc, insa pentru asta trebuie sa va despagubeasca).

In acest sens, va recomandam in prima instanta inaintarea unei adrese catre institutia detinatoare a liniei de inalta tensiune in sensul ajungerii la un consens, in caz contrar putand solicita si pe calea unei actiuni contentcioase stramutarea liniei sau acordarea de despagubiri.

Cu stima,
Av. Cristian WINZER