DWQA Questionssuccesiune sfat ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

1. va rog sfatuiti-ma ce trebuie sa fac efectiv pentru a sti cumva daca mostenitorii sotiei decedate au facut ceva , vreun act sau altceva, fara stirea mea in caliate de sot supravietuitor, dar care sa ii asigure de pastrarea drepturilor lor succesorale ?
2. ce se poate intampla, daca eu nu ma duc la Reg. Comertului pentru modificarile de rigoare , in cele 6 luni de la deces ?
va multumesc !

3 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

1. Nu aveti cum afla decat in situatia in care s-a instrainat un imobil. Astfel, puteti cere un extras de Carte funciara a imobilului si astfel sa observati daca proprietarul s-a schimbat sau nu. De alte acte nu aveti cum afla, decat in situatia in care ar accepta succesiunea in mod expres (asa cum v-am precizat in mesajele anterioare).
2. Inregistrarile in Registrul Comertului trebuie intreprinse dupa trecerea celor 6 luni, intrucat mentiunile se fac dupa trecerea celor 6 luni. In cazul in care nu va duceti la Registrul Comertului in cele 6 luni practic nu se intampla nimic, insa trebuie sa aveti in vedere dispozitiile Legii 31/1990 privind societatile comerciale care prevede:
„Art. 85
(1) Asociatii sunt obligati nelimitat si solidar pentru operatiunile indeplinite in numele societatii de persoanele care o reprezinta.”

In cazul in care aveti alte informatii de adaugat sau alte intrebari de adresat in baza aceleasi intrebari, va rugam sa folositi butonul „Adauga alte informatii” de pe pagina acestei intrebari.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

1. Legal, ce poate sa faca efectiv mostenitorul sotiei decedate, fara sa ma instiinteze pe mine, ca el sa-si asigure succesiunea , iar eu sa cred ca el nu a intreprins nimic in aceste 6 luni si ca pierdut dreptul la mostenire ?!?!?!

nu am de gand sa-l dezmostenesc,..nici pomeneala,..doar vreau sa nu se bage peste mine cat sunt in viata,…
cand nu voi mai fi, …..o sa imparta totul egal cu baiatul meu !
2. Daca legea spune ca prin decesul unui asociat , noi fiind doi, eu si sotia decedata ,firma se dizolva,…asta inseamna ca in acest moment firma mea functioneaza ilegal ??
3.Dizolvarea este implicita dupa decesul unui asociat, ….adica firma se considera dizoilvata imediat dupa moartea sociatului ??
Doamne cate necunoscute !!
VA multumesc din nou !!!

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

1. De cele mai multe ori acceptarea tacita se exprima prin preluarea sau detinerea mai multor bunuri din masa succesorala. Dvs. nu aveti cum sa-l dezmosteniti pentru ca nu este mostenitorul dvs., ci al mamei sale.
2. Legea precizeaza ca se dizolva in situatia in care Actul constitutiv nu prevede continuarea acesteia cu mostenitorii. In cazul in care nu prevede, dvs. trebuie sa mergeti la Registrul Comertului si sa optati fie transformarea in SRL, fie dizolvarea societatii. Dupa trecerea celor 6 luni, intr-adevar societatea ar functiona fara respectarea legii.
3. Nu imediat, ci doar daca Actul constitutiv nu prevede continuarea acesteia cu mostenitorii asociatului decedat. Iar daca nu prevede, atunci se dizolva sau nu in functie de optarea dvs.