DWQA Questionssomaj dupa concediu de crestere copil
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Pot primii indemnizatie de somaj daca am fost in concediu de crestere copil?
Se considera vechime acesti ani?

Multumesc.
Angela

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Raspunsul este afirmativ in ce priveste primirea somajului, insa acesti ani nu se adauga la stagiul de cotizare pentru somaj. Conform legii nr. 76/2002:

„Art. 35
(1) Pentru persoanele care au avut raporturile de munc? sau de serviciu [b]suspendate[/b], cu excep?ia perioadei de incapacitate temporar? de munc? �n care plata indemniza?iei se suport? de unitate, conform legii, [b]stagiul minim de cotizare se realizeaz? prin cumularea perioadei de asigurare realizate �nainte de suspendare cu perioada de asigurare realizat? dup? reluarea activit??ii.[/b]”

Mult succes si va multumim pentru publicarea intrebarii si increderea acordata!