DWQA Questionsse retin contributii sociale la tichete cadou oferite salariatilor de ziua de nastere?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

In baza carei legi se retin contributii sociale la tichetele cadou oferite salariatilor proprii (chelt.sociale- ziua salariatului)?
Normele de aplicare a legii 193/2006 a tichetelor aparute in HG 1317/20.09.2006 si publicate in M.O.823/06.10.2006 la puctul 11.1 si 11.2 prevad ca \”nu se calculeaza si nu se retin nici pentru salariat, nici pentru angajator contributiile obligatorii de asigurari sociale prev. de L192001,contributiile la bugetul asigurarilor de somaj prev.de L.76/2006,contributiile pt asigurari de sanatate prev. de L.95/2006..\” acestea nu sunt abrogate.
Parerea mea este ca atat tichetele cadou(art.55(3)lit.h din Codul Fiscal si punctul 70.lit.i, din norme sunt avantaje de natura salariala , supuse numai impozitului pe venit fara calculul si retinerea contributiilor sociale in cf.cu HG 1317

3 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform OUG 58/2010, tichetele cadou sunt considerate de natura salariala, fapt constatat si prin HG 791/2010. Insa, conform Art. IV din OUG: — La data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență:
b) se abrogă prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 260 din13 iulie 1998, cu modificările și completările ulterioare.
Prevederile privind scutirea de la plata contribuțiilor sociale obligatorii stabilite potrivit art. 8 din legea 142/1998 raman in vigoare .

Cu alte cuvinte, tichetele de masa sunt venituri de natura salariala dar nu le sunt aplicate contributiile obligatorii de asigurari sociale.

Exista multe discutii cu privire la aceasta impozitare si la contributiile sociale, insa aparent acestea nu pot fi retinute. Totusi, pentru siguranta Dvs., puteti adresa o intrebare Ministerului de Finante, urmand ca in cazul unui raspuns diferit, eventual sa postati raspunsul primit aici pentru clarificarea acestei probleme si pentru alte persoane.

CJO.ro va recomanda [link url=http://event.2parale.ro/events/click?ad_type=quicklink&aff_code=4b6794ab1&unique=3a772cc14&redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.mygreencity.ro%2Flanding_p.php]case pt. vremuri de criza[/link], [link url=http://event.2parale.ro/events/click?ad_type=quicklink&aff_code=4b6794ab1&unique=698c81532&redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.bestjobs.ro%2F]bestjobs[/link] si [link url=http://event.2parale.ro/events/click?ad_type=quicklink&aff_code=4b6794ab1&unique=ba6c35713&redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.tjobs.ro%2Fpromovare-cv.html]joburi in strainatate[/link]

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Imi pare rau dar era vorba de tichete cadou , nu de masa, unde OUG prevede clar ca nu se retin contributii.Tichetele cadou se dau in cf.cu Legea 193/2006 care are norme de aplicare Hg. 1317 .
Pot pune altfel intrebarea:Este in vigoare HG 1317/2006 cu punctele 11.1 si 11.2 sau e abrogata?
Va multumesc mult!

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Imi cer scuze pentru eroarea materiala. Conform ANAF, tichetele cadou se impoziteaza doar cu 16% conf. OUG 58/2010 (art.55, alin.3, lit.h) si de asemenea, nu se abroga pct. 11 (2) din HG 1317/2006 – normele metodologice de aplicare a Lg. 193/2006- care precizeaza ca nu se retin contributiile angajat/angajator pentru tichetele cadou.