DWQA QuestionsSe poate incheia contract de colaborare intreprindere individuala – PFA?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Sunt titulara unei Intreprinderi individuale. Pot incheia un contract de colaborare cu o persoana PFA in domeniul asigurarilor (pentru a incheia asigurari la punctul de lucru al II)? Mentionez ca II nu are codul caen pentru asigurari deoarece nu am studi in domeniu si nu am putut alege codul la ORC. Din OUG 44/2008 am inteles ca se pot incheia contracte de colaborare si pentru alte activitati decat cea pentru care este autorizata II.
In baza contractului de colaborare cu PFA acesta poate incheia asigurari la punctul de lucru al II?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Raspunsul este afirmativ, puteti incheia contract de colaborare in acest sens si poate activa la punctul de lucru daca PFA este autorizata pentru o astfel de activitate (art. 29 din OUG 44/2008).