DWQA Questionsschimbare destinatie constructie
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua detin (printr-un contract de donatie din anul 1995) un teren intravilan + constructii intr-o comuna. In contract nu se specifica destinatia constructiilor (CL-constructie locuinta; CA- constructive anexe etc). Biroul de cadastru si publicitate imobiliara a comunicat ca �din verificarile efectuate in evidentele de cadastru si publicitate s-a constat ca pe numele meu conform contractului de donatie nr. 1111/1995-BNP Aura Maria, pentru imobilul respectiv nu figureaza carte funciara deschisa.�
1. Cum aflu care este destinatia unei constructii fara carte funciara deschisa/facuta?
2. pot sa utilizez constructia ca destinatie magazie depozit

multumesc anticipat pentru raspuns

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In cazul in care nu exista intabulare, ati putea verifica autorizatia de constructie a cladirii pentru a vedea ce destinatie are aceasta in autorizatie.

In ce priveste schimbarea destinatiei, Legea 51/1990 privind constructiile prevede:

� Schimbare de destina?ie

�n �n?elesul prevederilor art. 3, este necesar? emiterea unei autoriza?ii de construire ?i/sau de desfiin?are, dup? caz, numai �n situa?ia �n care pentru realizarea schimb?rii de destina?ie a spa?iilor sunt necesare lucr?ri de construc?ii pentru care legea prevede emiterea autoriza?iei de construire.

Prin urmare, daca nu efectuati lucrari de constructii, puteti schimba fara nicio problema destinatia cladirii, insa daca interveniti asupra cladirii, atunci aveti nevoie de autorizatie de construire.