DWQA Questionsruda ca martor in proces incredintare minor
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

In procesul de divort cu incredintare minor martorii pot fi si rude?

2 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Raspunsul este DA, in materia divortului pot fi citati ca martori si rudele de orice grad cu dvs.

Av. Paula Nedelcu

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Pot fi citate si rudele, cu excep?ia descendentilor conform codului de procedura civila:

Art. 190
�n pricinile privitoare la starea civil? sau desp?r?enie se vor putea asculta rudele ?i afinii mai sus-ar?ta?i, �n afar? de descenden?i.

Codul de procedura civila �l pute?i gasi la adresa: http://coduri.cjo.ro/codul-de-procedura-civila/