DWQA Questionsreziliere contract internet?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

BUNA ZIUA. AM SI EU O PROBLEMA SI SPER SA MA PUTETI AJUTA. AM FACUT UN CONTRACT DE NET CU FIRMA TELESAT CONSTANTA SI DUPA 3 LUNI M-AM MUTAT DE LA ADRESA LA CARE ERA FACUT CONTRACTUL. AM FOST LA EI SI I-AM ANUNTAT SI MI-AU SPUS CA NU POT SA-MI REZILIEZE CONTRACTUL PENTRU CA ERA FACUT PE 2 ANI. EU STATEAM IN APARTAMENTUL ONOR PRIETENI CAND AM FACUT CONTRACTUL SI DUPA 3 LUNI CAND M-AM MUTAT SI M-AM DUS SA-I ANUNT AU SPUS CA IN ZONA UNDE STATEAM EU NU AU EI ACOPERIRE. AM CREZUT CA ASTA E SI S-A TERMINAT PROBLEMA. ACUM 4 ZILE M-A SUNAT UN DOMN DE LA O FIRMA DE RECUPERARI SI MI-A ZIS SA MA DUC SA PLATESC CA DACA NU MA DAU IN JUDECATA . M-AM DUS LA SEDIU SI AM INTREBAT SI MI-AU SPUS CA AM DE PLATA 340 RON.
CONTRACTUL SE TERMINA IN FEBROARIE 2011 SI PANA ATUNCI TREBUIE SA PLATESC. AU SPUS CA CEREREA DE REZILIERE SE ACCEPTA DOAR CU O LUNA INAINTE DE INCETAREA CONTRACTULUI SU IN CAZUL IN CARE PLATESC TOATA SUMA SI SUNT CU PLATA LA ZI. NU STIU CE POT SA FAC SI SPER CA MA PUTETI AJUTA. VA MULTUMESC ANTICIPAT SI ASTEPT RASPUNSUL DVS. CAT MAI REPEDE.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Solutia tot Dvs. o veti putea da intrucat fie achitati cei 340 de RON, fie nu ii achitati urmand ca firma sa-si recupereze banii pe cai legale si intr-un final pe cale de executare silita daca aveti bunuri personale. Ce nu este legal este modalitatea de reziliere, intrucat aceasta nu se poate face platind o anumita suma conform Legii nr. 160/2010 care prevede:

Art. I
Articolul 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 224 din 24 martie 2008, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 84
[b]Dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi Anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept.
Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale.” [/b]

Art. II
In anexa la legea nr. 193/2000 privind [b]clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori[/b], republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea i, nr. 305 din 18 aprilie 2008, la punctul (1), litera j) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„j) [b]restrang sau anuleaza dreptul consumatorului de a denunta sau de a rezilia unilateral contractul, in cazurile in care:
comerciantul a modificat unilateral clauzele prevazute la lit. e);
comerciantul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale;
comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale[/b];”.

Prin urmare, rezilierea nu se produce asa cum vi s-a precizat intrucat nu vi se poate impune plata pentru reziliere. Totusi, societatea ar putea sa se intoarca impotriva Dvs. pentru lunile neplatite.