DWQA Questionsrestituire taxa de timbru
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Credeti ca as putea recupera o taxa de timbru intr-un proces de insolventa daca la primul termen instanta a ramas in pronuntare pe cererea de deschidere a procedurii dar pana la data pronuntarii eu creditor am renuntat la judecata pentru ca debitorul a platit?

2 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Raspunsul este afirmativ daca cererea s-a respins ca ramasa fara obiect intrucat in Legea 146/1997 privind taxele judiciare de timbru se dispune:

„Art. 23. – (1) Sumele achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru se restituie, la cererea petiţionarului, în următoarele cazuri:
a) când taxa plătită nu era datorată;
b) când s-a plătit mai mult decât cuantumul legal;
c) când acţiunea sau cererea rămâne fără obiect în cursul procesului, ca urmare a unor dispoziţii legale;
d) când, în procesul de divorţ, părţile au renunţat la judecată ori s-au împăcat;
e) când contestaţia la executare a fost admisă, iar hotărârea a rămas irevocabilă;
f) în cazul în care instanţa de judecată se declară necompetentă, trimiţând cauza la un alt organ cu activitate jurisdicţională. ”

Va recomandam [link url=http://www.cjo.ro/urgenta] Consultanta Juridica INDIVIDUALA si URGENTA[/link]

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Adaug la informatia de mai sus ca ati putea recupera doar pana la jumatate din suma achitată si nu intreaga suma conform art. 23 alin. 2 ind. 1 din aceeasi Lege 146/1997.

Legea o puteti gasi chiar pe situl nostru la adresa http://www.cjo.ro/aj