DWQA Questionsrenuntare la judecata
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua,

Va rog,am si eu o intrebare,putin ciudata.
Am depus o cerere de chemare in judecata,pentru partaj dupa divort,o sa fie primul termen in iunie.
As putea sa renunt la aceasta cerere? pot trimite o alta cerere prin care sa specific ca nu mai doresc partajul?
Mi se retituie suma depusa pentru timbru,adica cei 3% din valoarea pe care am dat-o eu casei?
Trebuie sa depun personal cererea sau o pot trimite prin posta ca si cererea de chemare in judecata?
Anexes si copie dupa buletin,trebuie sa o motivez/ Pur si simplu m-am gandit ca nu imi permit pt moment si poate e mai bine sa las partea mea,dupa moarte,copilului rezultat in urma casatoriei.
Multumesc

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Puteti sa renuntati la judecata in temeiul art. 246 din Codul de procedura civila, motiv pentru care puteti trimite o cerere scrisa de renuntare la judecata catre instanta prin intermediul postei. Cererea se formuleaza in termeni generali, nefiind nevoie sa o motivati, ci doar indicat dosarul, numele dvs., instanta si semnatura.

Taxa de timbru nu se va restitui insa intrucat nu se incadreaza in art. 23 din Legea nr. 146/1997.