DWQA Questionsreferitor la o dispozitie de primar, cu un exemplu concret ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

este aceasta legala, daca a fost emisa pe 06.04. 2009, iar la art 1, din cuprinsul dispozitiei, se spune ca se aplica de la 31.03.2009? Deci ci 6 zile in urma?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform Codului Civil, „Art. 1. Legea dispune numai pentru viitor; ea n-are putere retroactivã” si conform art. 15 alin. 2 din Constitutia României „Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale mai favorabile”. Deci, la un nivel teoretic, dispozitia este nelegala.