DWQA Questionsredenumire comision de risc
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Sunt client al unei banci care imi impune in actul aditional pe care trebuie sa il semnez conform OUG 50/2010 redenumirea unui comision vechi,respectiv comisionul de risc (ce nu se mai poate percepe deoarece nu se regaseste printre cele acceptate de ordonanta) in comision de administrare credit(care are acclasi cuantum cu comisionul de risc)
V-as ruga daca se poate sa ma lamuriti in legatura cu legalitatea acestui demers.Banca are vreun temei juridic in baza caruia sa poata face aceasta redenumire?
va multumesc

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Intr-adevar aceasta practica este intalnita la mai multe banci care preseaza clientii in acceptarea acestui comision. Practic, se doreste schimbarea comisionului de risc (ilegal conform OUG 50) intr-unul de administrare cont (legal dupa OUG 50) si nu doar redenumirea acestuia. In situatia in care veti accepta aceasta „redenumire”, temeiul este dar de chiar art. 969 din Codul civil, conform caruia „conventiile legal facute au putere de lege intre parti”.

CJO.ro va recomanda [link url=http://event.2parale.ro/events/click?ad_type=quicklink&aff_code=4b6794ab1&unique=3a772cc14&redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.mygreencity.ro%2Flanding_p.php]case pt. vremuri de criza[/link], [link url=http://event.2parale.ro/events/click?ad_type=quicklink&aff_code=4b6794ab1&unique=698c81532&redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.bestjobs.ro%2F]bestjobs[/link] si [link url=http://event.2parale.ro/events/click?ad_type=quicklink&aff_code=4b6794ab1&unique=ba6c35713&redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.tjobs.ro%2Fpromovare-cv.html]joburi in strainatate[/link]