DWQA QuestionsRecuperare teren si alte bunuri ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

D-le Avocat, tatal meu a murit in 1975 si a lasat bunuri si urmatorii mostenitori.Masa succesorala : A – bunuri mobile nu a ramas;B – bunuri imoblie cota indiviza 1/2 din imobil pe teren propietate stat.In suprafata 265 m2 avand 3 incaperi si o magazie.Restul 1/2 parte din averea de mai sus de la punctul 1B formeaza cota de bun comun a sotului supravietuitor mama mea.Mostenitor:Eu fica , cu cota 1/1 parti sau cu bunurile de pa pct.1B conform art.669 cod civil.Sunt straini de succesiune prin renuntare sau conform art.700 cod familie mama mea.Mai departe scrie ca mostenitori pot cere transcrierea(intabularea)drepturilor lor la notariatul situari imobiilor.In anul 1982 mama mea a vandut toata propietatea pritr-un act de mana scris acasa cu 3 martori luand suma de 24 mi lei urmand ca la definitivarea vanzari -cumparari sa ii dea si suma de 13 mi lei .Acest lucru nu sa intamplat deoarece mama mea nu s-a prezentat la incheierea actelor.Cumparatorul fiind chirias si cu relati in domeniul judiciar a dat-o pe mama mea in judecata pentru a se prezenta la tribunal pentru incheierea actului de vanzare cumparare.Mama mea nu sa prezentat la tribunal si instanta a hotarat k in aceste conditi sunt aplicate conditile art.12 din decretul 144/1958 si sa dispuna in consetinta ca aceasta hotarare judecatoreasca sa tina loc de act de vanzare cumparare.Mentionez ca , cumparatorul a achitat integral pretul prin consemnare la cec pe numele mamei mele a diferentei de pret 13 mi lei .Am incercat si eu ca fica sa-mi recapat drepturile dandu-i in judecata la inceput avocata mi-a spus ca pot sa castig sigur deoarece eu detin actul in original al casei si fiind fica defunctei.Dar ulterior avocata sa schimbat spunandu-mi ca nu am nici o sansa , eu cred ca a fost mituita de cumparatorul casei acesta avand si rude in sistemul juridic.VA ROG A-MI SPUNE CE SE POATE FACE IN SITUATIA ACEASTA?
II POT DA DIN NOU IN JUDECATA PENTRU A-MI CASTIGA IMOBILUL SAU SA-MI RECUPEREZ SUMA DE BANI RAMASA.AS MAI VREA SA STIU DACA SUMA DE 12 MI LEI IMI VA FI RESTITUITA IN BANI ACTUALI 13000 RON.ROG A MA AJUTA !!!!

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Din punctul meu de vedere si din cate am inteles din precizarile dvs., ar exista o posibilitate de a formula o actiune in judecata privind revendicarea imobilului. Aceasta revendicare s-ar putea face prin comparare de titluri. In situatia in care la momentul incheierii antecontractului, mama dvs. nu avea nicio calitate si mai mult nu avea cum sa instraineze imobilul in totalitatea sa, atunci aveti o sansa. Aceasta sansa se bazeaza pe lipsa calitatii mamei de vanzator, titlul dvs. de proprietate putand fi apreciat ca „mai caracterizat” decat titlul cumparatorilor. Problema insa se pune ca acei cumparatori detin o hotarare judecatoreasca neatacata impotriva dvs.. Mai mult, in situatia in care acei cumparatori locuiesc efectiv in repectivul imobil, atunci acestia pot invoca uzucapiunea si practic sa nu aveti nicio sansa de castig.
Situatia de fapt este foarte delicata, iar cea de drept si mai delicata. Trebuie sa aveti in vedere ca acest sfat juridic este acordat doar raportat la cele mentionate de catre dvs. si fara a cerceta inscrisurile existente. Cel mai bine ar fi sa consultati un alt avocat si sa-i cereti parerea insa sa aveti la dvs. toate actele raportate la imobil si la situatia de fapt.