DWQA QuestionsRecuperare salariu restant ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua,
Lucrez la o firma cu contract de munca. Din octombrie 2009, au inceput sa intarzie plata salariilor. Din martie 2010, am incetat sa prestez munca, deoarece aveam neplatite 3 salarii. Intre timp ei m-au tot amanat cu plata. Apoi prin mai mi-au spus ca ei stiau ca mi-am dat demisia si ca nu mai lucrez din ian 2010 (evident ma cred prost [>:(]). Au verificat intre timp si s-au scuzat. Am verificat si eu la ITM si mi-au spus ca angajatorul a platit obligatiile (impozit, pensie, asigurare medicala) pe luniile ian-iun.
Cum pot sa imi recuperez banii, pe lunile ce le-am lucrat, dec-feb?
Multumesc anticipat.

4 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Va trebui sa formulati o cerere de chemare in judecata impotriva societatii prin care sa fie obligata la plata salariilor restante. Avand in vedere comportamentul conducerii, apreciez ca o intelegere amiabila nu poate avea loc, motiv pentru care va trebui sa-i actionati direct. Puteti totusi sa le trimiteti o notificare initial prin care sa le puneti in vedere obligatia lor.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Multumesc mult pentru raspuns. Am reusit sa vorbesc astazi cu ei. Mi-au spus ca au facut calcule si ca le datorez eu niste bani pentru ca au platit contributiile pe mart-iun. Din punctul meu de vedere nu ma privesc aceste sume. Nu inteleg de ce imi cer banii acestia, din motiv ce ei le-au platit de buna stiinta. Putea sa ma concedieze de mult pe motiv de indisciplina daca vroiau. Dar au ales sa ma indatoreze. Eu consider ca nu le datorez aceste sume. Consider ca prin lege ei ar trebui sa imi plateasca oricum salariil mart-iun, dar nu am pretentii la ele deoarece nu am mai prestat munca. Care este situatia, ce spune legea?

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

In situatia in care in perioada in care ei au platit contributiile erati angajat, oricum acestia erau obligati prin lege sa plateasca contributiile catre stat. Prin urmare, faptul ca nu v-au concediat inseamna ca obligatiile lor catre stat trebuiesc platite pana la data la care nu mai erati angajatul lor. Astfel, acestia nu va pot imputa datoriile lor catre Stat.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Puteti, de asemenea sa faceti o sesizare la ITM cu privire la situatia dumneavoastra iar societatea poate fi amendata.Si va propun sa aveti in vedere disp.art.156 c.mun „Salariile se platesc inaintea oricaror altor obligatii banesti ale angajatorilor”. Daca ii veti actiona in instanta cu siguranta veti castiga.