DWQA QuestionsRambursare TVA
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua,
Ma numesc Victor Sova.
Sunt din republica Moldova, dar posed si pasaport roman, ceea ce ma face si cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Am o intrebare in privinta restituirii TVA-ului.
Am procurat de mai multe ori careva marfa dintr-un magazin din Bucuresti. Am cerut sa imi dea documentul de restituire a tva-ului, care urma sa il stampilez la vama.
Intrebarea este; Sunt eu aplicabil pentru restituirea TVA-ului, chiar daca sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate si daca am intrat in tara cu pasaportul roman ?
Marfa este scoasa din tara si este prezentata la frontiera.

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Cu stime, Victor

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform ORDINUL nr. 1692/2007 din 19 octombrie 2007 pentru aprobarea Normelor privind restituirea taxei pe valoarea adaugata cumparatorilor, persoane fizice, care nu sunt stabiliti in Comunitatea Europeana:

ART. 1
Livrarea de bunuri care sunt transportate in bagajul personal al calatorilor care nu sunt stabiliti in Comunitatea Europeana este scutita de taxa pe valoarea adaugata conform prevederilor art. 143 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
a) calatorul nu este stabilit in Comunitatea Europeana, respectiv adresa sau domiciliul permanent nu este in interiorul Comunitatii Europene. Adresa sau domiciliul permanent inseamna locul specificat astfel in pasaport, carte de identitate sau in alt document recunoscut ca document de identitate de catre Ministerul Internelor si Reformei Administrative;
b) bunurile sunt transportate in afara Comunitatii Europene inainte de sfarsitul celei de-a treia luni care urmeaza lunii in care are loc livrarea;
c) valoarea totala a livrarii, plus taxa pe valoarea adaugata, este mai mare decat echivalentul in lei a 175 de euro, stabilit anual prin aplicarea cursului de schimb obtinut in prima zi lucratoare din luna octombrie si valabil de la data de 1 ianuarie a anului urmator;
d) bunurile sunt cumparate de la magazinele din reteaua de vanzare cu amanuntul autorizate sa efectueze vanzari de bunuri care confera cumparatorilor care nu sunt stabiliti in Comunitatea Europeana dreptul de a solicita restituirea taxei pe valoarea adaugata;
e) dovada exportului se va face prin factura purtand viza biroului vamal de iesire din Comunitatea Europeana.

Prin urmare, daca va incadrati in aceste dispozitii, puteti beneficia de restituirea TVA-ului.