DWQA QuestionsProfesiile liberale sunt obligate sa plateasca asigurarile de stat?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua, Imi desfasor activitatea ca psiholog – profesie liberala reglementata prin legea 213/2004! Ma aflu intr-o situatie extrem de ambigua si anume: sunt angajata in functia de psiholog cu contract individual de munca dar in acelasi timp detin si un cabinet individual de psihologie – prin urmare desfasor o activitate independenta! Nu inteleg de ce in ROMANIA anului 2010 EU – trebuie sa platesc spre stat cotizatiile lunare in partida dubla – atat ca si salariat cat si ca profesie liberala! Nimeni nu stie ceva concret in acest sens…functionarii din institutiile de stat – CNPAS, CASS nu imi ofera decat interpretari de legi… Ironic ma intreb – daca voi fi in incapacitate temporara de munca – voi beneficia de dubla asistenta in sistemul asigurarilor de sanatate???
Am gasit in legea 95/2006 un articol extrem de interesant cu privire la obligatia de plata a asigurarii de sanatate.
„ART. 257 din Legea 95/2006
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%**) 5,5%***), care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) – e), alin. 2^1 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.”
E normal ca acest articol sa fie interpretat de Casa de Asigurari de Sanatate in felul urmator:
„nu conteaza ca sunteti angajata cu contract individual de munca – angajatorul plateste ptr dvs. contributia asigurarilor de sanatate – ceea ce este total gresit – pentru ca si salaritului i se retin acele procente – si trebuie sa platiti si pentru activitatea independenta!”
Exista o alta lege care reglementeaza acest aspect si sustine ca sunt obligata, daca sun salariat, sa platesc inca o asigurare de sanatate????

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Din pacate in stadiul actual al legislatiei, chiar daca sunteti salariata si se platesc contributiile catre stat (CAS- pensii,somaj,sanatate) daca realizati venituri din activitatea independenta sunteti obligata sa le platiti din nou raportate la veniturile realizate.