DWQA QuestionsPreschimbare certificat profesional taxi
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Detin certificatul profesional pentru transport rutier in regim de taxi eliberat la 26.04.2007 cu valabilitate pana in 25.04.2012
Intrebarea este: ARR-ul poate si trebuie sa-mi inlocuiasca certificatul cu altul nou fara alte cursuri si examene sau trebuie sa urmez iar cursurile si sa sustin examen.
P.S. Raspunsul anterior se referea la Autorizatie.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In situatia in care va referiti la certificatul profesional al persoanei in sine, atunci este aplicabil Ordinul nr. 597/2003 care prevede in normele sale ca:

ART. 7
Dup? expirarea valabilit??ii certificatului profesional, conduc?torii auto vor putea ob?ine un nou certificat numai dup? absolvirea cursurilor de preg?tire prev?zute la art. 4 ?i promovarea examenului prev?zut la art. 5.

Prin urmare, la expirarea sa va trebui sa urmati din nou cursurile si sa sustineti examenul.
Autorizatia de care v-am precizat anterior se refera la masina in sine.