DWQA QuestionsPreaviz si desfacerea contractului de munca
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarele probleme :
– lucrez la potron de 10 luni, daca am dreptul la concediu si cat?
– daca in contractul de munca scrie la preaviz 20 zile se respecta aceasta pentru ca potronul mi-a dat preaviz si a scris 15 zile?
– daca intru in concediu de odihna se intrerupe preavizul si daca am facut cerere dupa primirea preavizului de care nu banuiam este corect? ; cum este corect si legal?
– ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a beneficia de somaj?
V-as ruga lamuriri, precum si actele normative ce reglementeaza problemele. Va multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

1. In mod normal se raporteaza totalul zilelor concediu anuale la perioada muncita efectiva de catre Dvs. Important este sa verificati si contractul Dvs. de munca precum si contractul colectiv aplicabil. (Codul muncii)
2. Cel de 20 de zile este cel aplicabil. (Codul muncii)
3. Concediul de odihna nu suspenda contractul de munca, iar angajatorul nu este obligat sa va acorde concediul decat daca erati deja programata pentru concediu in perioada respectiva. In mod normal va trebui sa faceti o cerere de compensare a zilelor de concediu.
4. In ce priveste incetarea raporturilor de munca, se prevede ca pot beneficia de indemnizatie de somaj cei carora (art. 17):

a) le-a incetat contractul individual de munca din motive neimputabile lor sau le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;
b) le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a incetat mandatul pentru care au fost numiti sau alesi, daca anterior nu au fost incadrati in munca sau daca reluarea activitatii nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului;
h) le-au incetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, in perioada de suspendare a acestora, potrivit legii.

Mai mult decat atat, conform art. 34 „Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca
indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b) nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;
b1) nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;
c) nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
d) sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala si au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.