DWQA Questionspot beneficia de indemnizatie de somaj dupa o luna de la reincadrare?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna seara,

Am o vechime in munca de 12 ani.Din aprilie 2009 am fost in concediu de crestere a copilului pana in aprilie2011,cand am reluat activitatea.Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatie de somaj,dat fiind ca in conditiile legii nu am 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.

Va multumesc

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform Legii nr. 76/2002 privind somajul:

Art. 35

(1) Pentru persoanele care au avut raporturile de munc? sau de serviciu suspendate, cu excep?ia perioadei de incapacitate temporar? de munc? �n care plata indemniza?iei se suport? de unitate, conform legii, stagiul minim de cotizare se realizeaz? prin cumularea perioadei de asigurare realizate �nainte de suspendare cu perioada de asigurare realizat? dup? reluarea activit??ii.

Prin urmare, avand in vedere ca in perioada concediului raporturile dvs. au fost suspedante, atunci vi se aplica art. 35 trebuind sa se aiba in vedere cumularea perioadei de asigurare realizate �nainte de suspendare cu perioada de asigurare realizat? dup? reluarea activit??ii. Astfel, aceasta cumulare trebuie sa constituie cele 12 luni prevazute de lege.