DWQA Questionspersoane afiliate ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna seara,
un caz concret : sotul – pfa; sotia – asociat unic societate comerciala.
Se poate considera ca intre pfa si persoana juridica sunt indeplinite conditiile art. 7, pct.21, b) din codul fiscal ?
Ce se intelege din ” … direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate… ?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Ar putea exista o afiliere daca dvs. sau sotul dvs. ati detine minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealalta persoana juridica sotului/sotiei ori daca controleaza persoana juridica sotului/sotiei sau daca detine minimum 25% din valoarea/numarul titulurilor de participare sau al drepturilor de vot la prima persoana juridica a sotului/sotiei. Direct sau indirect semnifica modul de implicare al persoanei juridice in conducerea/controlul/activitatea celeilalte persoane fizice.