DWQA Questionspensie
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna dimineata, Sunt artist plastic, membru al Uniunii Artistilor Plastici, decorat cu Ordinul national „Meritul cultural” Va scriu pentru a va solicita un sfat in legatura cu pensia, atat pentru mine cat si pentru o categorie de artisti aflati in aceeasi situatie. Am cotizat din 1971 pana in 1995 la pensie cu 38% din venituri ( 33% CAS si 5% pensie suplimentara) – contributie ce mi se retinea automat din drepturi de autor prin Uniunea Artistilor Plastici, fiind artist liber profesionist. Veniturile anuale au fost in general de 2-3 ori mai mari ca suma anuala a salariul mediu. Din 1995 am fost trecuti la sistemul public de pensii si am facut un nou contract, platind contributia la salariul minim, pana in 2001 cand am iesit la pensie, cu o vechime de 37 ani si 4 luni (incluzand 6 ani facultate la zi) Desi la calcularea pensiei am depus adeverinta cu incasarile anuale nu mi s-a luat in consideratie nimic din ceea ce am platit intre anii 1971-1995, calculandu-mi-se totul la minimum pe economie. Astfel am azi, la o vechime completa, stagiu 37 ani, varsta legala de pensionare – o pensie de 500 lei, desi am contribuit asa cum era legea la acele timpuri. Mentionez ca posed acte doveditoare, pe care le-am depus si la Casa de pensii. Ce pot face ? Impotriva cui sa ma adresez in justitie ? Nu noi am hotarat unde sa cotizam pentru pensie. Retinerile s-au facut conform legislatiei din anii aceia, ca si pentru alte sisteme de pensii (Patriarhie, justitie, etc…) Cazul meu este tipic, fiind in aceasta situatie cam alti 50 de colegi – artisti care au activat numai in Uniunea Artistilor Plastici, fara a fi incadrati in alt loc de munca. Am asteptat o minune, o revizuire a legii 19…dar acum este chiar imposibil de trait cu aceasta pensie nedreapta, dupa ce am contribuit cu 38 % din venituri ! Astept cu speranta un raspuns. Cum pot actiona in vederea obtinerea dreptatii, pentru mine si colegii mei. Problema este identica pentru un grup de aproximativ 50 de artisti membrii ai Uniunii Artistilor Plastici. Va multumesc!

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Intr-adevar, s-a comis o nedreptate si o greseala de calcul, deoarece conform legii nr. 19/2000 pensia se stabileste avandu-se in vedere veniturile reale ale asiguratului, lucru de care nu s-a tinut cont atunci cand vi s-a calculat pensia. Nu exista nicio dispozitie legala care sa indreptateasca la un alt mod de calcul.
Ar fi fost mai usor daca atacati decizia atunci cand v-a fost comunicata sau in situatia in care vi s-a emis de curand o decizie, sa o atacati pe aceasta din urma daca mai sunteti in termenul de contestare. Puteti sa incepeti cu formularea unei cereri de recalculare adresata celor de la Casa de pensii, punandu-le in vedere ca nu au fost respectate dispozitiile art. 76 si urmatoarele din legea 19 si atasandu-le dovezile spuselor dvs. Mai mult, acestia trebuie sa tina cont si de faptul ca Dvs. ati facut parte si dintr-un alt sistem de pensie. Daca raspunsul lor este unul care nu va rezolva problema, atunci ii actionati in justitie, la tribunalul din circumscriptia teritoriala in care locuiti, actiunea fiind scutita de taxa de timbru.