DWQA QuestionsPensie de urmas si alte drepturi
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua, eleva in cl.XI, mama care ma intretinea si avea numai pensie de handicap a decedat. Ce drepturi pot avea si daca beneficiez de pensie de urmas? Va multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziuam

Conform Legii nr. 19/2000:

„Art. 65. – Au dreptul la pensie de urmas copiii si sotul supravietuitor, daca persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Art. 66. – Copiii au dreptul la pensie de urmas:

a) pana la varsta de 16 ani;

b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;

c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

De asemenea, ati putea beneficia si de un ajutor social conform legii 416/2001. Va trebui mai intai sa aveti o discutie cu cei de la Casa de Pensii iar ulterior cu cei de la Primarie pentru beneficierea de anumite ajutoare sociale.

Va recomandam [link url=http://www.cjo.ro/urgenta] Consultanta Juridica INDIVIDUALA si URGENTA[/link]