DWQA QuestionsPensie de urmas fiica
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua, sunt studenta la Facultate de Stat curs de zi, am sub 26 ani si am pensie de urmas din anul 2003. Pentru a face fata cheltuielilor, la data de 01.01.2010 m-am angajat avand contract de munca pe perioada nedeterminata, In luna ianuarie 2011 Casa de Pensii imi comunica ca sisteaza plata pensiei si ma someaza sa restitui pensia primita in anul 2010 , motivand ca la verificarea anuala s-a constatat ca veniturile depasesc 1/4 din salarul brut, conform Legii 19/2000,] lege care a fost obrogata incepand cu 01.01.2011. Mentionez ca toate trimiterile se fac la aceasta lege. In luna februarie 2011 iar am primit pensie . Am dat telefon si mi s-a spus ca din greseala si sa o restitui. Intrebarile mele sunt: Daca am dreptul la pensie de urmas pana la terminarea studiilor si 26 ani, Daca se poate opera cu o lege anulata, care sunt actele normative care stabilesc sau infirma acest drept, daca s-a gresit cum se invoca, cei ce au gresit nu raspund Si alte lamuriri in aceasta problema, ne avand cum restitui 4000 lei. Va multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

In prezent legea 263/2010 (lege pe care o puteti gasi pe situl nostru: http://cjo.ro/aj/files/noua-lege-a-pensiilor.html) prevede ca puteti beneficia de pensie de urmas si de asemenea de venituri in acelasi timp:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urma?:
b) dac? �?i continu? studiile �ntr-o form? de �nv???m�nt organizat? potrivit legii, p�n? la terminarea acestora, f?r? a dep??i v�rsta de 26 de ani;

(1) �n sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situa?ii pentru care asigurarea este obligatorie, �n condi?iile legii, urm?toarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urma?, prev?zu?i la art. 84 lit. a) ?i b).

Prin urmare, singura lege aplicabila este legea 263/2010, lege care prevede ca puteti cumula pensia cu venitul.