DWQA Questionspensie de urmas acordare ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

la un concurs de angajare am primit urmatorul caz ipotetic: sotul supravietuitor care beneficiaza de pensie anticipata beneficiaza de pensie de urmas? mai putin ceea ce este prevazut de art 67 din legea 19. Am raspuns ca nu si mi s-a spus ca poate beneficia timp de 6 luni dupa care se suspenda pensia de urmas. Ce parere aveti?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Este posibil ca cei care v-au dat raspunsul sa fi avut in vedere dispozitiile art. 69 din Legea 19/2000:

„Art. 69. – Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 67 si la art. 68 alin. (1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3).”

Acest art. 69 se raporteaza la:

„Art. 67. – (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus .

Art. 68. – (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.”