DWQA QuestionsPensie anticipata
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua!

Daca cineva s-a nascut la 1956 oct. 28, are 32 de ani lucrati, angajata din 1976 mai 26, avand 3 ani concediu crestere copii.
Intrebarile mele ar fi:
1. Cand poate beneficia de pensie anticipata?
2. Sunt de ajuns cei 32 de ani lucrati pentru pensia anticipata?
3. Se recunosc cei 3 ani de concediu la pensie?
4. La nevoie se poate plati contributia pentru cei 3 ani de concediu? Cum se procedeaza si care ar fi cuantumul p0latilor?
5. cand se poate trece la pensie normala dupa cea anticipata?
6. In cazul pensiei anticipate cat se pierde din pensie, fata de pensia normala?

Va multumesc mult pentru ajutor!

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Din pacate nu va pot acorda un raspuns concret intrucat trebuie stabilit daca ati facut parte dintr-o categorie speciala (militari etc.) sau daca beneficiati de reduceri ca urmare a conditiilor de munca grele (speciale, deosebite etc.). Totusi, conform reglementarilor generale:

1. Va puteti pensiona anticipat in anul 2012, luna Mai, la varsta de 55 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 7 luni. Sau, va puteti pensiona anticipatat partial in anul 2012, luna Mai, la varsta de 55 ani si 7 luni.

2. Sunt suficienti pentru pensia anticipata partiala.

3. Concediul reprezinta stagiu de cotizare, conform art. 18 din OUG nr.148/2005

4. Nu este nevoie deoarece sunt considerati stagiu de cotizare.

5. Art. 67 din Legea nr. 263/2010: (1) La data �ndeplinirii condi?iilor pentru acordarea pensiei pentru limit? de v�rst?, pensia anticipat? par?ial? se transform? �n pensie pentru limit? de v�rst? ?i se recalculeaz? prin eliminarea diminu?rii prev?zute la art. 65 alin. (4) ?i prin ad?ugarea perioadelor asimilate ?i a eventualelor stagii de cotizare realizate �n perioada de suspendare a pl??ii pensiei anticipate par?iale.

6. Cuantumul pensiei anticipate par?iale se stabile?te din cuantumul pensiei pentru limit? de v�rst? care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lun? de anticipare, p�n? la �ndeplinirea condi?iilor pentru ob?inerea pensiei pentru limit? de v�rst?.