DWQA Questionspensie alimentara parinti nedivortati
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

am 2 copii,am divortat in aprilie2011.nu am cerut pensie alimentara pentruca a ramas la intelegere cu fostul sot..Oluna mi-a dat 50 lei ,urmatoarea luna 50 lei.Intrebarea mea este …pot sa-l dau in judecata pentru pensie alimentara daca nu am cerut in divort????

2 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Una dintre situatiile litigioase aparute dupa pronuntarea divortului are ca sursa tocmai neintelegerile ivite de la plata acestei pensii si anume – neplata acestei pensii (caz penal), nemultumirea parintelui caruia i s-au incredintat copii cu privire la cuantumul acestei pensii, cereri de majorare sau micsorare a cuantumului acesteia.

Instanta s-a pronuntat prin sentinta si asupra acestei pensii. Probabil ca nu figureaza in cuprinsul sentintei cuantumul acestei pensii de intretinere, ca urmare a faptului ca dvs. si sotul ati declarat ca va veti intelege cu privire la cuantumul acesteia, iar instanta a luat act de acordul vostru.

Nu trebuie sa uitati niciodata ca pensia de intretinere este un drept al copilului.
In consecinta, raspunsul este da.

Av. Paula Nedelcu

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Raspunsul este afirmativ, putand sa formulati o astfel de cerere in prezent in baza art. 44 din Codul familiei pe care il puteti gasi la adresa: http://coduri.cjo.ro/codul-familiei/