DWQA QuestionsObligativitate regulament intern ONG/Asociatie
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Este obligatoriu prin lege ca o asociatie care are mai putin de 10 salariati sa aibe un regulament intern? Unde scrie ca Da/ Nu?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Codul Muncii actualizat prevede ca:

Art. 262
(1) �ntocmirea regulamentului intern la nivelul fiecarui angajator se realizeaza �n termen de 60 de zile de la data intrarii �n vigoare a prezentului cod.
(2) �n cazul angajatorilor �nfiintati dupa intrarea �n vigoare a prezentului cod, termenul de 60 de zile prevazut la alin. (1) �ncepe sa curga de la data dob�ndirii personalitatii juridice.

Prin urmare, daca Asociatia dvs. are angajati, trebuie sa aiba si un regulament intern.

Mult succes si va multumim pentru publicarea intrebarii si increderea acordata!