DWQA QuestionsObligativitate comunicare expertiza
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Bunà ziua,
As dorii sà mà làmuriti :
1. în cazul în care s-a efectuat o expertizà technicà judiciarà în cadrul unui proces civil ce este actual pe rol, iar eu nu locuiesc în România, instanta de judecatà are sau nu obligatia de a-mi comunica raportul de expertizà ??
2. Am dreptul legal sà cer o amânare a procesului pentru motivul cà doresc sà-mi fie comunicatà expertiza ? sau trebuie sà mà deplasez în România ca sà merg la dosar si sà iau la cunostiintà ?
Tin sà specific cà pentru moment nu am angajat apàràtor.
Và multumesc anticipat,
Cu consideratie, MCR

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

1. Din pacate obligatia de comunicare nu este prevazuta in Codul de procedura civila. Insa, este obligatorie citarea partilor conform ”

Art. 208
Daca pentru expertiza este nevoie de o lucrare la fata locului, ea nu poate fi facuta decat dupa citarea partilor prin carte postala recomandata, cu dovada de primire, aratand zilele si orele cand incepe si continua lucrarea. Dovada de primire va fi alaturata lucrarii expertului. Partile sunt obligate sa dea expertului orice lamuriri in legatura cu obiectul lucrarii. ”

2. Din pacate nici de aceasta data nu va pot da un raspuns afirmativ intrucat instanta nu este obligata sa va comunice raportul. Aveti dreptul de a face o astfel de cerere si poate o sa aveti succes, insa totul va depinde de instanta. Codul de procedura civila prevede ca „Art. 209. Expertul numit este dator sa-si depuna lucrarea cu cel putin 5 zile inainte de termenul sorocit pentru judecata. „, in caz contrar partile putand solicita un termen pentru luarea la cunostinta a raportului. In situatia in care raportul este depus cu cel putin 5 zile inainte de termen, atunci partile trebuie sa ia cunostinta de expertiza de la dosar.

Puteti incerca solicitarea comunicarii expertizei insa avand in vedere ca nu exista o dispozitie legala in acest sens, sansele nu sunt asa ridicate. Cel mai recomandat este sa verificati daca la dosar s-a depus raportul cu cel putin 5 zile. Puteti imputernici o ruda sau o cunostinta pentru aceasta verificare.

Va recomandam [link url=http://www.cjo.ro/urgenta] Consultanta Juridica INDIVIDUALA si URGENTA[/link]