DWQA Questionsobligatia comunicarii deciziei de pensionare ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Conform Art.56d-CM, varianta anterioara, exista un temei legal fara drept de echivoc care sa arate cine, cui era obligat sa duca la indeplinire si la ce data, ‘comunicarea” deciziei de pensionare?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform art. 56 modificat prin Legea 49/2010, se prevede:
„(2) Pentru situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. d)-k), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, şi se comunică persoanelor aflate în situaţiile respective în termen de 5 zile lucrătoare. ”

Acest text nu exista inainte de aceasta modificare, insa in mod normal angajatorul emite o Decizie interna privind incetarea raporturilor de munca dintre institutie si angajat in conformitate cu prevederile art. 56 lit. d) din Legea 53/2003, facandu-se si modificarile in Cartea de munca. Ulterior, inscrierile sunt verificate de ITM.