DWQA Questionsneintelgere art. 37 OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua,
Am adresat cu un timp in urma o intrebare referitoare la posibilitatea schimbarii optiunilor privind perioada de acordare a cocediului pentru cresterea copilului. Raspunsul a fost negativ, in conformitate cu art. 2 alineatul (7) Optiunea beneficiarului prevazuta la alin. (1) se exprima in scris, pe baza de cerere, si nu poate fi schimbata pe parcursul acordarii drepturilor.
va multumesc pentru raspuns.
Dar am citit la art. 37 urmatoarele: Persoanele care doresc sa schimbe modalitatea de plata pentru care au optat initial au obligatia sa comunice in scris aceasta noua optiune de plata agentiei teritoriale. Agentia teritoriala va solicita beneficiarului documentele justificative necesare pentru noua optiune.
Acest articol se refera stric la modul in care primesc banii ? prin posta sau in cont bancar ? Aceasta este intrebarea.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In primul rand trebuie sa aveti in vedere ca art. 37 este din HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

In al doilea rand, intr-adevar articolul de mai sus se refera strict la modalitatea de plata a banilor si nu la schimbarea propriu-zisa a drepturilor (incercati totusi sa discutati si cu cei unde ati depus dosarul intrucat poate reusiti o schimbare a optiunii dvs. raportat direct la situatia dvs. concreta).

Va multumim si noi.