DWQA QuestionsMunca, salariu si concediul de odihna
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna seara, lucrez pe post de analist programator in cadrul unui laborator de informatizare. As dori sa va prezint situatia mea si sa va adresez 2 intrebari. Incepand cu data de 22 septembrie 2008 am intrat in concediu de maternitate pana in 26 ianuarie 2009 (cele 126 zile pre si postnatal), dupa care am continuat din 27 ianuarie 2009 pana in 16 noiembrie 2010 (data la care fetita mea a implinit varsta de 2 ani) cu concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de doi ani. In 17 noiembrie 2010 am revenit la serviciu. La intrarea in concediu de maternitate, in septembrie 2008 eram incadrata pe post de analist programator gradul III. Cand am revenit, in noiembrie 2010 mi s-a comunicat ca potrivit legislatiei in vigoare nu mai exista la analist programator gradul III si am fost incadrata pe gradul II dar cu salariul unui analist programator gradul III, adica acela pe care l-am avut in momentul in care am intrat in concediu de maternitate (22 septembrie 2008).
Intrebarile pe care as dori sa vi le adresez sunt urmatoarele: 1. Daca am fost incadrata pe post de analist programator gradul II nu trebuia sa mi se dea si salariul corespunzator gradului II? Daca nu, dupa cat timp am dreptul la o recalculare a salariului? 2. Pentru perioada 17 noiembrie 2010-31 decembrie 2010 am dreptul la concediu de odihna? De la serviciul juridic am fost informata ca nu am dreptul la concediu de odihna decat incepand cu 01 ianuarie 2011, deoarece in anul 2008 am efectuat toate cele 21 zile la care aveam dreptul, iar din 22 septembrie 2008 eu am intrat in concediu prenatal, deci pentru perioada 17 noiembrie 2010-31 decembrie 2010, desi lucrez nu beneficiez de concediu de odihna. Va multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Nu este nicio problema daca sunteti incadrata pe un post si aveti un salariu mai mare. Aceasta crestere se poate determina ca urmare a vechimii sau a sporurilor, astfel ca nu este nicio problema in existenta unei diferente de salariu.

In ce priveste recalcularea, va trebui sa verificati in contractul dvs. de munca sau in contractul colectiv de munca in sensul in care se poate a fi existenta o clauza in acest sens. Codul muncii nu prevede o perioada de recalculare.

Conform art. 141 (3) Angajatorul este obligat s? acorde concediu, p�n? la sf�r?itul anului urm?tor, tuturor salaria?ilor care �ntr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihn? la care aveau dreptul. Prin urmare, daca v-ati efectuat intregul concediu, atunci nu este obligat sa va acorde concediul aferent a 1 luna si jumatate.