DWQA QuestionsMinor incredintat mamei. ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua.
Am un mare semn de intrebare la care nu gasesc raspuns.
Sint tatal unei fetite de 6 ani jumate. In urma divortului fetita a fost incredintata mamei prin hotarare judecatoreasca definitiva. Deoarece la momentul divortului nu am vrut sa traumatizez si mai mult copilul si am considerat ca eu si fosta mea sotie ne vom putea intelege in mod amiabil in ceea ce priveste copilul, nu am cerut nici un fel de drepturi asupra copilului nici macar program de vizitare.
Dupa aprox. 1 an de la divort, fosta mea sotie, fiind tutore legal al fetitei, a plecat in Grecia cu copilul fara sa ma anunte ( practic a fugit cu copilul din tara). Eu neavand nici un drept asupra fetitei nu am putut sa fac nimic, iar cand i-am cerut fostei sotii sa o trimita macar in vacanta in Romania , a refuzat categoric. Am deschis un proces ptr program de vizitare minor, am obtinut o hotarare judecatoreasca care imi acorda dreptul de vizitare, dar ptr ca nu am fost deacord cu cateva chestii am atacat din nou sentinta care este in acest moment pe rol. Ideea e ca fosta mea sotie calatoreste unde vrea in strainatate cu fetita fara sa aibe nevoie de acordul meu scris. Vreau sa stiu daca este legal, si daca da, cum pot ataca in instanta aceasta hotarare. Iar eu daca vreau sa merg undeva in afara tarii insotit de fetita am intotdeauna nevoie de acordul mamei. de ce nu e echitabil ptr amandoi si cum pot schimba lucrul acesta ?
In acest moment fetita se afla in vacanta la mine iar eu as vrea sa-i interzic mamei ( fostei sotii ) sa mai iasa din tara cu fetita fara acordul meu scris. Este posibil in vreau fel….? ar trebui sa redeschid un nou proces ? Ce trebuie sa fac ?
Multumesc anticipat.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Avand in vedere ca mama fetitei are o hotarare judecatoreasca prin care i-a fost incredintata minora, atunci aceasta poate calatori si in afara fara acordul dvs. Totusi, chiar daca fetita a fost incredintata mamei, nu inseamna ca nu mai aveti niciun drept asupra fetitei, intrucat conform art. 43 din Codul familieie: „Părintele divorţat, căruia nu i s-a încredinţat copilul, păstrează dreptul de a avea legături personale cu acesta, precum şi de a veghea la creşterea, educarea, învăţătura şi pregătirea lui profesională”.

Este foarte bine ca ati actionat in instanta pentru stabilirea unui program de vizitare. Astfel, mama va trebui sa respecte aceasta sentinta, in caz contrar putand suferi consecinte penale. Mai mult, avand in vedere ca doriti ca fetita sa ramana cu Dvs., atunci puteti formula un nou proces prin care sa solicitati incredintarea copilului catre Dvs., mai ales ca in conformitate cu spusele Dvs. nu puteti avea legaturi cu fiica.