DWQA QuestionsMetodologie aplicare OG10/2009 ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti parerea dvs. avizata, din punct de vedere juridic, asupra metodologiei de aplicare a OG10/2009, privitoare la dreptul studentilor de la USH de a-si continua studiile.
Sunt licentiat 2009 Spiru Haret, Marketing, specializarea Afaceri Economice Internationale, Bucuresti, ID, evident, fara diploma, am terminat primul an masteral la o universitate de stat, forma invatamant zi.
Sunt foarte derutata de atatea HG-uri si abrogari, judecari interminabile, astfel incat nu mai reusesc sa realizez daca facultatea pe care am urmat-o, cu inmatriculare an 1 in 2006, a avut sau nu vreo baza legala.De aceea va rog sa ma ajutati in a imi indica exact legislatia in vigoare in momentul inmatricularii mele, 22.09.2006.
Daca raspunsul este negativ, si eu m-am inscris la masterat in baza verificarii documentelor de studii (situatia cf.registru matricol), adeverinta valabila 12 luni (actualmente expirata) cf.Art.4 din metodologia OG10, ce statut prezent am?
Am facut sau nu ceva ilegal? In ce articol al OG10 ma incadrez, avand in vedere ca sunt inmatriculat in perioada 2005-2008, dar si absolvent licentiat admis la master, insa fara diploma la aceasta ora?
Ce demersuri legale pot intreprinde pentru clarificarea situatiei mele scolare, si posibilitatea de a urma cel de-al doilea an masteral?
Multumesc frumos.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform art. 3 din OG 10/2009, studentii ciclului universitar de licenta inmatriculati in anul I in perioada 2005—-2008 la specializari/programe de studii organizate la forma de invatamant la distanta au dreptul de a-si continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate potrivit unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. De acest drept beneficiaza si studentii ciclului universitar de licenta inmatriculati in anul I in perioada 2005-—2008 la specializari/programe de studii organizate la forma de invatamant cu frecventa redusa.

Prin urmare, avand in vedere ca Dvs. v-ati inscris in anul 2006, atunci aveti dreptul sa treceti la specializari/ programe de studii similare acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu.

Va recomand sa cititi Ordinul 5202/2009 pentru dreptul studentilor inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005-2008, la formele de invatamant la distanta si cu frecventa redusa, de a continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate.

Conform art. 4 din din acest Ordin: „Pentru absolventii Universitatii Spiru Haret din Bucuresti care se inscriu pentru programe de masterat la alte universitati, verificarea documentelor de studii este in responsabilitatea universitatii primitoare. Acestea pot solicita Universitatii Spiru Haret documente clarificatoare privind actele de studii.” Prin urmare, daca universitatea primitoare va accepta, atunci inseamna ca puteti urma masterul in continuare.

Apreciez ca dvs. nu ati facut nimic ilegal, iar pentru clarificare va puteti adresa in mod direct Ministerului Educatiei care are obligatia de a va furniza informatiile dorite.