DWQA Questionsintervenire prescriptie si posibilitatea de actiune in instanta ?
office@cjo.ro Echipa asked 3 ani ago

buna ziua !
am colaborat in 2007-2008 (aprilie ) cu o agentie imobiliara in bucuresti.am finalizat o tranzactie in urma caruia ar fi trebuit sa primesc comision cam 24800 euro.am primit atunci cam 10000 de euro.dupa care nu am mai primit nimic ,,daca as mai putea chema in instanta firma (agentia )?? NU STIU DACA S-A PRESCRIS ??
cu respect cristian .

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Din pacate aceasta suma s-a prescris daca nu a intervenit un caz de suspendare sau intrerupere a prescriptiei extinctive (art. 13 – 17 din Decretul 167/158). Prin urmare, va trebui sa verificati mai intai daca va regasiti in prezenta vreunui caz de suspendare sau intrerupere, in caz contrar, suma fiind prescrisa.

Mult succes si va multumim pentru publicarea intrebarii si increderea acordata!