DWQA QuestionsIndreptare eroare titlu de proprietate ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua. Am dori sa ne ajutati in a lamuri urmatoarea problema:
Avem o hotarare judecatoreasca pentru partaj succesoral cu iesire din indiviziune si daca:
1. unul sau doi din cei 6 inscrisi in hotarare ca mostenitori, pot cere o indreptare materiala a inscrisurilor facute dupa Titlu de proprietate care purtau pozitii de pamunturi ce in nomentul de fata nu se mai gasesc pe teritoriul acelei comune, prin infiintarea unei noi comune si unde de fapt sunt in prezent terenurile.(Titluri 1993-1995 o comuna, in prezent alta comuna)
2. Daca se poate judeca modificare (indreptarea materiala) fara prezenta a doi mostenitori care sunt greu transportabili si batrani, in ce conditii? Daca prezenta lor ar fi semnificativa, deoarece am prezentat adeverinta pe langa anexa 24 din care rezulta ca pamanturile se afla pe teritoriu acestei comune.
Va multumesc pentru sprijin

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In cazul in care hotararea a fost pronuntata in momentul in care comuna se numea corect pentru acel moment, atunci nu aveti de ce sa solicitati indreptarea hotararii. Faptul ca s-a schimbat denumirea comunei nu inseamna ca acea hotarare contine erori materiale. In cazul in care instanta s-a pronuntat fara a tine cont de noua denumire a comunei, atunci da puteti solicita indreptarea erorilor materiale.
Conform art. 281 Cod procedura civila, „Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu. Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar sa dea anumite lamuriri.”. In cazul in care instanta va va cita, prezentarea nu este obligatorie. Deci, cei doi mostenitori care nu se pot deplasa, nu trebuie sa se prezinte in instanta.