DWQA QuestionsIndemnizatie de somaj
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua !

As dori sa stiu daca mai beneficiez de somaj daca m-am angajat?

La fostul loc de munca am incetat activitatea in luna martie insa am reusit sa bag actele la somaj abia in luna aprilie deoarece mi-au dat tarziu actele necesare. Luna aceasta am reusit sa ma angajez, deocamdata pe perioada determinata de 3 luni si am fost sa anunt la A.J.O.F.M. Mi s-a spus ca nu voi primii cei 30 % nici dupa ce voi ramane pe perioada nedeterminata si mi-au dat o adeverinta cu dispozitia de repartizare sa o duc la locul de munca sa o completeze.

Va rog sa imi spuneti in ce conditii pot sau nu sa beneficiez de 30 % din indemnizatia de somaj.

Va multumesc anticipat!

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In principiu, in situatia in care v-ati angajat pe o perioada nedeterminata, atunci nu mai puteti beneficia de somaj intrucat va pierdeti statutul de somer. Insa, daca v-ati angajat pe o perioada determinata, atunci somajul se suspenda, urmand sa fie reluat dupa terminarea contractului dvs.

Relativ la cei 30%, Legea nr. 76/2002 prevede:

Art. 72.
(1) Persoanele prev�zute la art. 17 alin. (1) ?i alin. (2) lit. c) c�rora li s-a stabilit dreptul la indemniza?ia de ?omaj potrivit legii ?i care se angajeaz� pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale �n vigoare, ?i, ca urmare a angaj�rii, le �nceteaz� plata indemniza?iei de ?omaj beneficiaz�, din momentul angaj�rii p�n� la sf�r?itul perioadei pentru care erau �ndrept�?ite s� primeasc� indemniza?ia de ?omaj, de o sum� lunar�, acordat� din bugetul asigur�rilor pentru ?omaj, reprezent�nd 30% din cuantumul indemniza?iei de ?omaj, stabilit� ?i, dup� caz, reactualizat� conform legii.

(2) Nu beneficiaz� de prevederile alin. (1) persoanele care se �ncadreaz� la angajatori cu care au fost �n raporturi de munc� sau de serviciu �n ultimii 2 ani, precum ?i persoanele pentru care plata indemniza?iei de ?omaj a fost suspendat� potrivit art. 45 alin. (1) lit. c), iar ulterior, ca urmare a schimb�rii duratei contractului individual de munc�, plata indemniza?iei de ?omaj �nceteaz� potrivit art. 44 lit. a).

Mult succes si va multumim pentru publicarea intrebarii si increderea acordata!