DWQA QuestionsIndemnizatie al 2-lea copil?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Am nascut in iunie 2012 si am optat pentru 1 an de concediu de crestere a copilului si am primit 75% din salariu. In acest moment 10.01.2013)sunt din nou insarcinata si in iunie voi avea aproximativ 7 luni de sarcina. Intrebarile mele sunt: 1. Pot sa imi iau cele 126 de zile de prenatal si postnatal) imediat dupa ce se termina acel 1 an de la primul copil? 2. Pentru cresterea celui de-al 2-lea copil,dupa noua lege, voi beneficia de 85% din venitul pe ultimul an, adica 85% din suma pe care am primit-o in ultimul an pt ca am primit 75% din salariu) sau se va calcula 85% din salariul meu asa cum s-a calculat 75% in primul an?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua!

Conform OUG 111/2010:

Art. 5

Nivelul indemniza?iilor lunare prev?zute la art. 2 alin. (2) ?i (3) se majoreaz? cu 1,2 ISR pentru fiecare copil n?scut dintr-o sarcin? gemelar?, de triple?i sau multiple?i, �ncep�nd cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de na?tere.

Relativ la concediu, teoretic puteti intrat in acesta dupa terminarea concediului pentru primul copil, insa situatia trebuie verificata in mod concret.

Mult succes si va multumim pentru publicarea intrebarii si increderea acordata!