DWQA Questionsincetare CIM inaintea incheierii lui ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Poate fi incetat un CIM cu art. 56 d)-CM inainte de data perfectarii CIM pentru raporturile de serviciu existente anterior comunicatii deciziei de pensionare?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Pentru a interveni incetarea contractului de drept conform art. 56 lit. D din Codul muncii, trebuie ca respectivul contract sa fi fost incheiat anterior. Prin urmare, un contract nu poate inceta fara ca inainte sa fi fost incheiat. In cazul Dvs. contractul nu mai poate fi incheiat, insa atat timp cat nu exista un contract acesta nu are cum sa inceteze.