DWQA QuestionsIncadrare articole OG10/2009 ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Tocmai aceasta este problema: adeverinta a expirat, eliberarea diplomelor vad ca se tot amana, iar la master si la servici mi se cere deja diploma…
Asa cum vad eu lucrurile, in cele 2 articole, se vorbeste odata de studenti, care au dreptul de a isi continua studiile (eu am terminat studiile si am sustinut licenta, dar nu mi se elibereaza diploma). Intrebarea mea este: sunt considerata inca student, si daca da, care este logica si motivatia, si atunci intru sub incidenta acestui articol, sau sunt considerata absolvent licentiat(mi s-a eliberat adeverinta ce atesta acest lucru, valabila pana la eliberarea diplomei, dar nu mai mult de 12 luni, care s-au epuizat)si atunci am avut dreptul sa imi continui studiile masterale, ceea ce am si facut? Asa cum am mentionat, am absolvit cu note bune primul an masteral, si as mai avea de studiat inca unul. Este pur si simplu hilar sa fiu si student si absolvent, sa ma inscriu din nou la facultate in vederea continuarii studiilor de licenta, fiind si masterand in acelasi timp.
Precizez ca diploma de licenta este necesara pentru continuarea masterului si sustinerea disertatiei.Ce demersuri legale pot intreprinde, in cazul in care MECT nu isi va da acordul pentru eliberarea diplomei de licenta sustinute? Pana la urma, in ce articol din OG10/2009 ma incadrez??? Articolul 3 se refera totusi la studenti, nu la licentiati.
Multumesc!

3 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Dispozitiile OG 10/2009 au un efect cam anormal pentru absolventii SHU de la ID si fara frecventa. Acest fapt se datoreaza aspectului ca:

– prin art. 3 se dispune Art. 3
„(1) Studentii ciclului universitar de licenta inmatriculati in anul I in perioada 2005-—2008 la specializari/programe de studii organizate la forma de invatamant la distanta au dreptul de a-si continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate potrivit unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
(2) De dreptul prevazut la alin. (1) beneficiaza si studentii ciclului universitar de licenta inmatriculati in anul I in perioada 2005-—2008 la specializari/programe de studii organizate la forma de invatamant cu frecventa redusa. ”

– prin Art. 4 se dispune:
„Ministerul Educatiei, Cercetarii si Inovarii va recunoaste diploma obtinuta de absolventii prevazuti la art. 3, care sustin si promoveaza examenul de licenta in conditiile prezentei ordonante.”

Prin urmare, din aceste dispozitii, reiese aspectul ca trebuiesc urmate, continuate studiile la o institutie autorizata pentru a vi se recunoaste diploma obtinuta.

Aspectul pozitiv este prevazut de Ordinul 5202/2009 care dispune recunoasterea studiilor parcurse anterior in cadrul SHU.

Din pacate OG si Ordinul nu fac distinctie cu privire la absolventi, motiv pentru care toti cei care s-au inscris in perioada 2005-2008 trebuie sa urmeze o institutie autorizata in vederea obtinerii unei diplome recunoscute. Practic, conform OG, toti cei din perioada 2005-2008 se incadreaza in art. 3.

Va recomand totusi sa luati legatura de urgenta cu cei de la Ministerului Educatiei si sa le solicitati mai multe informatii cu privire la aceasta situatie.

In cazul in care mai aveti intrebari cu privire la aceasta problema, va rugam sa folositi butonul „Adauga alte informatii”.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Multumesc mult pentru raspuns, domnule avocat! M-am adresat deja in scris MECT si astept raspuns. Ma indoiesc insa ca imi va parveni in timp util, adica inainte de inceputul anului scolar 2010-2011. Vreau totusi sa mentionez ca daca eu nu ma aflu in posesia diplomei si exista posibilitatea ca aceasta sa nu-mi fie recunoscuta decat dupa continuarea studiior la alta facultate agreeata de MECT, colegi ai mei inscrisi in 2005 au intrat in posesia diplomelor validate MECI inca de anul trecut. Credeti ca ei trebuie sa continue studiile, atata timp cat au numarul de credite impus de lege, licenta sustinuta si recunoscuta de MECI prin eliberarea diplomei? Si ei totusi s-au inmatriculat in 2005 si ar intra sub incidenta Art.3/OG10/2009, asa cum spuneti Dvs. Pe de alta parte, atata timp cat studiile s-au desfasurat in absolut aceleasi conditii cu generatia absolventilor 2008, mai mult, licenta absolventior ID 2009 s-a sustinut impreuna cu ceilalti colegi de la ZI, la facultatea de marketing , zi (acreditata), in conformitate cu prevederile Ordinului Ministrului nr.295/05.02.2007 privind cadrul general de organizare al examenelor de finalizare a studiilor la invatamantul superior, ce studii ar mai trebui echivalate? Nu s-ar comite o discriminare a absolventilor ID 2009 fata de colegii lor licentiati 2008, care si-ai primit diplomele, dar si vis-a-vis de colegii lor de la zi, licentiati 2009, avand in vedere ca programa, examenele, numarul de credite au fost identice si licenta au fost sustinuta impreuna cu acestia?
In alta ordine de idei, am colegi care s-au adresat institutiilor de invatamant superior pentru a incerca sa-si continuie studiile, unii din ei chiar cu primul an de master terminat in cadrul acelorasi institutii. Raspunsul a fost neechivoc : este ilegal, odata ce ati sustinut licenta. In aceste conditii, ce alte demersuri legale considerati ca ar trebui sa intreprind pentru clarificarea statutului scolar?
Imi cer scuze daca va par prea insistenta, este o speta, zic eu, destul de dificil de tratat, si totusi o solutie legala sunt convinsa ca trebuie sa existe. Inca odata, multe multumiri pentru interesul acordat.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

MECT este obligat sa va raspunda in maxim 30 de zile, motiv pentru care apreciez ca ar trebui sa va raspunda pana-n luna octombrie.
In situatia in care colegi ai Dvs. au obtinut diplomele, atunci incercati sa luati legatura direct cu cei de la SHU. Dupa cum v-am precizat, OG nu face distinctie din pacate (OG dispune cu privire la toti studentii inscrisi in anii 2005-2008, ca anul 1), insa daca exista o practica in sensul in care vi se elibereaza diplome validate de catre MECT, atunci mergeti direct la facultate si ridicati diploma.
In cazul celor care au dat licenta direct la o facultate acreditata, inseamna ca facultatea respectiva le-a recunoscut anii parcursi, fiind astfel respectat art. 4 din Ordinul indicat in raspunsurile anterioare.
In primul rand, apreciez ca trebuie sa asteptati mai intai raspunsul de la MECT, in paralele discutand si cu cei de la SHU in ce priveste eliberarea diplomei.
In cazul in care nu se va rezolva nimic, atunci vor trebui respectate dispozitiile OG. Nu cred ca chemarea in judecata v-ar putea ajuta in vederea eliberarii unei diplome, ci eventual ati putea chema SHU in judecata pentru prejudiciile cauzate Dvs.
Nu este nicio problema ca aveti nelamuriri, asa ca daca mai aveti neclaritati, le puteti adresa fara nicio retinere.