DWQA QuestionsImpozitare vaduve veterani de razboi
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Vaduvele veteranilor de razboi sunt scutite de plata impozitului anual pe masina personala?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In legea nr. 44/1994 se prevede in art. 16 ca „Veteranii de razboi si vaduvele de razboi beneficiaza si de urmatoarele drepturi: e) scutirea de plata impozitelor si taxelor locale „. Prin urmare, avand in vedere ca impozitul pe masina este un impozit loca, atunci in mod normal nu ar trebui sa fiti impozitata.