DWQA Questionsexecutare silita succesiva
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Stimati domni,
Pe 26.01.2006 am semnat un angaj. de plata a contributiei lunare de intretinere intrun centru de recuperare a ficei mele, cu handicap gr I grav, neuropsihic. Am 3 adrese de la ANPH ca fata si sustinatorii ei legali SUNT SCUTITI DE PLATA, dar DIRECTIA nu le ia in seama, spunand ca cine este ANPH- ul ??? si ca ei sunt platiti de CONS. JUDETEAN. Angaj. de plata, la sfatul directoarei de atunci, nu are trecut termenul …..pana la….
In ianuarie 2007 s-a facut executare silita prin executor, fiind oprita lunar o suma de 110 lei pana s-a stins datoria de 2200 lei, din pensia sotiei.
Intre timp, in 2008-2009, i-am actionat in instanta, RESPINGANDUSE ACTIUNEA atat la TRB cat si la Curtea de Apel. Am trimis la CEDO, primind nr de dosar. Pe baza sentintei, m-au actionat ei in judecata, judec. declinandu-si competenta, dosarul ajungand la TRB., unde ei au rude de gr I, si dupa ce am arata acest lucru in cererea de stramutare la ICCJ, probabil la intreventia ICCJ si TRB si-a declinat competenta fiind in acest moment la CURTEA DE APEL.
INTREBARE : poate directia sa spuna ca eu am pierdut si sunt obligat sa platesc contrib. ?
Dupa exec. din 2007, achitata, luna aceasta am primit o noua exec silita, de la alt executor in baza aceluiasi ANGAJ DE PLATA. Se poate face dubla exec. ??
Doresc un sfat pertinent, concret, ptr a stopa aceste ,,, nereguli. Eu am 61 ani, sotia este pensionata medical, mai avem si un baiat de 14 ani.
Astept cu nerabdare, avand in vedere termenul de 15 zile la disp. ptr contestatie.
Cu deosebita stima, consideratie si respect, STEFAN CRAIOVA, tel de contact : 077*******

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In primul rand va recomand sa mergeti la un avocat cu toate actele pe care le aveti pentru a primi un sfat cat mai concret si concis. Situatia dvs. nu este una usoara, motiv pentru care avocatul in cazul dvs. se impune.

In cazul in care sunteti in prima faza de judecata dupa ce acestia v-au dat in judecata, atunci nu puteti fi executat deocamdata pana nu se pronunta instanta pe fond. Insa, exista posibilitatea ca dvs. sa fiti intr-o faza de atac deoarece stramutarea de la Tribunal se dispune tot la un Tribunal si nu la Curte de Apel (cu exceptia cazului in care oricum competenta era Curtea de Apel ca prima instanta). O hotarare poate fi pusa in executare daca spre ex este definitiva sau irevocabila. De aceea, este important sa consultati un avocat intrucat din prezentarea dvs. situatia este ceva mai dificila. Insa, daca sunteti in prima instanta, atunci nu puteti fi executat (decat daca hotararea se incadreaza in dispozitiile art. 278 din Codul de procedura civila).

In ce priveste executarea din 2007, aceasta poate avea loc printr-o alta forma de executare (imobiliara sau mobiliara), daca suma nu a fost recuperata in intregime. Daca suma a fost recuperata in intregime prin poprire, atunci nu mai exista motive de executare.

Insa, va repet ca va trebui sa consultati un avocat si sa-i prezentati toate actele in acest sens pentru a va cunoaste situatia in mod exact.