DWQA QuestionsDILEMA !
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

In cazul in care un angajat renuta la serviciul sau (aceasta fiind propia lui hotarare), va beneficia de ajutor de somaj? Va rog sa-mi spune-ti legea care prevede acest lucru (indiferent de raspunsul dat)
Va multumesc!

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Din pacate nu puteti beneficia de somaj intrucat se prevede ca pot beneficia de indemnizatie de somaj cei carora (art. 17 din Legea 76/2002):

a) le-a incetat contractul individual de munca din motive neimputabile lor sau le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;
b) le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor…”

Prin urmare, demisia nu se incadreaza in niciun articol prevazut de lege.

Va recomandam [link url=http://www.cjo.ro/urgenta] Consultanta Juridica INDIVIDUALA si URGENTA[/link]