DWQA Questionsdespre partaj ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

buna seara, v-am mai scris acum cateava luni dar avocatii imi spun cu totul altceva,sunt casatorita de 20ani ,am doi copii acum 3ani socrii mei au cumparat un ap de 3camere pe numele meu si al sotului dar ulterior am aflat ca au facut acte la av. sau la notar nu stiu sigur ca daca eu divortez sa nu beneficiez de nimic av.spun ca este valabil

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Atat timp cat in actele casei apareti ca proprietar si dvs. si sotul dvs., atunci aveti dreptul in mod indubitabil la partea Dvs. din casa. Mai mult, in situația in care puteti dovedi ca apartamentul a fost destinat atat Dvs. cat si sotului, atunci si in acest caz aveti dreptul la o cota parte. Dar, in situatia in care apartamentul a fost donat doar sotului, atunci casa apartine doar acestuia conform art. 31 din Codul Familiei 2010 ce-l puteti gasi la adresa http://www.cjo.ro/aj

Important este ce anume acte s-au facut la notar, intrucat in functie de acestea se poate stabili concret daca aveti sau nu un drept din casa.