DWQA Questionsdeshumare-paternitate??
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

„POVESTEA”: In urma cu 35 ani, mama a convietuit timp de 3 ani cu un anume domn P.S.(nu au fost casatoriti), mama fiind casatorita legal cu un alt domn O.V..Din acesta convietuire am rezultat eu, dar din pricina faptului ca mama era casatorita in acel moment, in certificatul meu de nastere, la numele tatalui a fost trec. sotul mamei.Ulterior, mama a divortat de O.V. si prin S.J. s-a constatat ca e cu neputinta ca O.V. sa fie tatal meu intrucat din depozitia martorului P.S si din sustinerile celor 2 parti, a reiesit ca mama nu a mai avut rel. intime cu O.V.In consecinta, nici dupa acea S.J. presupusul tata P.S nu a fost trecut in certif. meu de nastere.In fapt, la cateva luni dupa nasterea mea, mama a incetat convietuirea cu P.S. si s-a casatorit legal cu alt domn, S.N.La varsta de 12 ani, prin S.J. eu am avut la numele tatalui S.N.(sotul actual al mamei) nume pe care il am si in prezent.Presupusul tata biologic cu care a convietuit mama, P.S., nu mi-a prestat servicii de intretinere , neavand cu el relatii tata-fiica. In 2009, presupusul tata P.S. a decedat si a lasat prin testament autentic imobilul sau unor pers. X si Y, pers care l-au ingrijit si s-au ocupat de inmormantare.Intrebarea este: Ce sanse am sa-mi stabilesc paternitatea acum, la 35 ani, cand presupusul tata a decedat,iar in certificatul meu de nastere la numele tatalui este S.N? Imi poate aproba Instanta deshumarea lui P.S. pt. ADN? Si cat este rezerva statutara a mea in cazul in care se va dovedi ca P.S. era tatal meu biologic? Va multumesc foarte mult.

3 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In primul rand rezerva dvs. este de 1/2 din mostenire. Trebuie sa introduceti o actiune de stabilire a paternitatii, dupa o actiune in tagada paternitatii. Dupa ce se va stabili ca sunteti fiica defunctului va trebui sa introduceti o actiune in reductiunea liberalitatilor excesive, ca sa va puteti recupera partea de 1/2. Aceasta din urma actiune este prescriptibila in termen de 3 ani de la data decesului. Insa paratii v-ar putea opune faptul ca nu ati acceptat succesiunea in termenul legal de 6 luni de la data mortii defunctului. Insa,daca nu ati stiut de moartea sa,atunci acest termen curge pt dvs. de la data cand ati aflat despre deces.

Totusi trebuie sa aveti in vedere ca sansele concrete de reusita difera de la caz la caz,motiv pentru care nu va pot preciza cu exactitate sansele.

Va recomandam [link url=http://www.cjo.ro/urgenta] Consultanta Juridica Individuala[/link]

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Dar nu se poate aplica legea din C. Fam art 60:”Daca, in cazul prevazut in art. 54 alin. (1), un copil a pierdut calitatea de copil din casatorie, prin efectul unei hotarari judecatoresti, termenul de un an, pentru pornirea actiunii in stabilirea paternitatii din afara casatoriei, va curge de la data cand acea hotarare a ramas definitiva.
In cazul in care mama a convietuit cu pretinsul tata ori daca acesta din urma a prestat copilului intretinere, termenul de un an va curge de la incetarea convietuirii ori a intretinerii.
Actiunea apartinând copilului nu se prescrie in timpul vietii acestuia.”
Iar art care mentioneaza faptul ca „Actiunea apartinând copilului nu se prescrie in timpul vietii acestuia” a fost introdus in 2007 si nu se poate aplica retroactiv in sensul in care copilul s-a nascut in urma cu 35 de ani moment in care acest articol nu exista.
Este corect ceea ce sustin eu?

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Legea aplicabila Dvs. este legea de la data nasterii Dvs. Prin urmare, daca Dvs. solicitati acum stabilirea paternitatii, aceasta se va judeca dupa normele in vigoare dinainte de 2007 in situatia in care formulati mai intai o actiune in tagada paternitatii.